Bez kategorii

Dlaczego warto jeść owsiankę? Zbawienny wpływ owsa na nasze zdrowie

Owies oraz otrzymywane z niego produkty spożywcze, takie jak kasza owsiana oraz płatki owsiane, goszczą na naszych stołach tak często i od tak dawna, iż w oczach współczesnych Polaków niemal zupełnie stracił jakąkolwiek atrakcyjność. Tymczasem, jak się okazuje, ziarna owsa w dowolnej postaci stanową jeden z najwartościowszych składników naszej codziennej diety.

Codzienna dawka owsianej energii

Już nasze babcie instynktownie przeczuwały, jak wiele wartości odżywczych znajduje się w zwykłej, codziennej owsiance. Ziarna owsa od lat wykorzystywano nie tylko w celach spożywczych, ale jako środek wspomagający przy leczeniu różnego typu dolegliwości. Co więcej, owies stanowi również doskonałe remedium na wiele popularnych problemów ze skórą! W czym naprawdę mogą pomóc nam płatki owsiane lub kasza owsiana?

Płatki owsiabe Melvit

Podstawową funkcją owsa przygotowywanego w formie potrawy jest dostarczenie nam niezbędnej ilości dobrej energii oraz wielu wartościowych makro- i mikroskładników. Za energię czerpaną z owsa odpowiadają przede wszystkim węglowodany oraz białko (białko owsa jest wyjątkowo lekkostrawne). Podstawowymi mikroskładnikami pozyskiwanymi z produktów na bazie owsa są witaminy z grupy B, wapń, magnez, sód, potas oraz miedź.

Ochrona naszych nerek i dróg moczowych

Osoby regularnie spożywające duże ilości owsa w postaci owsianek lub kasz owsianych, mogą zauważyć lekkie działanie moczopędne tych produktów. Dzieje się tak ze względu na zawarte w owsie flawonoidy oraz saponiny, które pobudzają cały układ moczowy oraz nerki do lepszej pracy. Związki te działają również przeciwgrzybiczo oraz przeciwdrobnoustrojowo, co dodatkowo zabezpiecza nasze drogi moczowe przed różnego typu infekcjami. Zawarta w owsie krzemionka (rozpuszczalna w wodzie) przeciwdziała krystalizowaniu się składników mineralnych w nerkach i drogach moczowych, co skutecznie chroni przed tworzeniem się w tych miejscach kamieni.

Reguluje poziom cukru i zapobiega powstawaniu „fałdek”

Trudno o produkt spożywczy lepiej działający na osoby z nadwagą oraz z cukrzycą niż owies. Występujące w ziarnach owsa fruktany (cukry złożone) dostarczają energii naszym organizmom w procesie, w którym udział insuliny jest zupełnie zbędny. Oznacza to, iż porcja płatków owsianych może skutecznie wyrównać poziom glukozy oraz insuliny we krwi, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kalorii.

Dodatkowym atutem jest również błonnik rozpuszczalny, który spowalnia wzrost stężenia glukozy we krwi oraz obniża indeks glikemiczny dla całego posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *