AktualnościUsługiZdrowie

Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Klimatyzacja obecna jest zarówno w pracy, w naszym samochodzie, w miejscu pracy, w biurze, w dużych centrach handlowych, a z roku na rok coraz częściej pojawia się też w domach jednorodzinnych.

Choć wydaje się niezbędna warto pamiętać z czym wiąże się używanie klimatyzacji w pomieszczeniach, w których przebywamy. Nie brakuje oczywiście opinii, że jest ona bardzo szkodliwa dla zdrowia, ale czy tak jest rzeczywiście?

Jak działa klimatyzacja?

Jej podstawowym zadaniem jest wymiana powietrza i wentylacja pomieszczenia, a także utrzymywanie temperatury na stałym poziomie. Klimatyzacja pobiera powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu, a następnie poddaje je obróbce czyli ochładza i nawilża, a na koniec wypuszcza przez specjalnie przystosowane otwory.

Wbrew obiegowej opinii te najbardziej nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie dość, że w żaden sposób nie szkodzą zdrowiu, to znacząca podnoszą komfort życia osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie.

Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu

Specjalistyczne filtry powietrza rewelacyjnie usuwają z niego wszelki kurz, groźne roztocza, wszechobecną sierść zwierząt domowych, a nawet pyłki kwiatowe. Klimatyzacja nie jest zatem szkodliwa dla naszego zdrowia. Zły wpływ na nasz organizm ma natomiast jej nieumiejętne używanie.

O czym warto pamiętać?

Zdecydowanie nie wystarczy jedynie zainstalować klimatyzację w domu. Bezwzględnie należy o nią również odpowiednio dbać. W innym przypadku może zaszkodzić jeśli np. nie przestrzegamy zaleceń które mówią jaka powinna być maksymalna różnica temperatura w pomieszczeniu i na zewnątrz.

Suche powietrze znacznie wysusza skórę i śluzówkę. Klimatyzacja w biurze czy w pomieszczeniach użyteczności publicznej działa niekorzystnie na błony śluzowe naszych dróg oddechowych, a zatem w efekcie prowadzi do ostrych nieżytów górnych dróg oddechowych.

Objawia się to drapaniem w gardle, chrząkaniem, kaszlem, chrypką, a nawet dusznościami u osób chorujących na astmę.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom działania klimatyzacji?

Warto pamiętać co ile odgrzybiać klimatyzacje w biurze, poza tym można popijać wodę małymi łyczkami oraz płukać nos i zatoki roztworem chlorku sodu.

Dodaj komentarz