BlogFinanse

Co to jest SWIFT?

Znajomość terminu SWIFT przyda się szczególnie tym osobom, które wykonują lub mają zamiar robić przelewy międzynarodowe. To między innymi od tego kodu będzie zależeć sprawne przeprowadzenie całej operacji. Poznaj najważniejsze informacje o transakcjach międzynarodowych z wykorzystaniem identyfikatora banku SWIFT.


Międzynarodowe znaki identyfikacyjne

Kod SWIFT to 8-znakowy ciąg liter i cyfr (unikalny identyfikator instytucji – 4 znaki, kod kraju według normy ISO 3166-1 – 2 znaki, kod lokalizacji – 2 znaki), który umożliwia identyfikację konkretnego banku, do którego ma trafić dany przelew. SWIFT może liczyć opcjonalnie nawet 11 znaków. W takim przypadku, trzy dodatkowe znaki identyfikują konkretny oddział banku. SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej), czyli instytucji przydzielającej oraz rejestrującej kody.


Po co nam SWIFT?

Kod SWIFT pozwala na automatyczne przetwarzanie komunikatów elektronicznych, a także łatwiejsze i szybsze identyfikowanie instytucji finansowej, do której mają trafić pieniądze. Jego znajomość oraz wprowadzenie jest niezbędne podczas dokonywania transakcji zagranicznych. Wykorzystywanie kodu SWIFT umożliwia wyeliminowanie dodatkowych kosztów takich operacji, które mogłyby wynikać z ich ręcznej obsługi. Odpowiednio przypisany identyfikator można znaleźć na stronie internetowej każdego banku lub na platformie www.swift.com.


Za pomocą kodu SWIFT możemy dokonać transakcji w praktycznie każdej walucie i do każdego banku na świecie. Zazwyczaj realizacja takiej transakcji trwa ok. 3 dni roboczych, a koszt przelewu międzynarodowego jest na ogół uzależniony od tego, ile banków będzie pośredniczyło w konkretnej transakcji.


Globalny zasięg

SWIFT to organizacja non-profit założona w 1973 roku, której podstawowym zadaniem jest umożliwienie wiarygodnej i niezależnej komunikacji dla transferów pieniężnych. Obecnie do systemu SWIFT należy ponad 11 tys. instytucji finansowych zlokalizowanych w 212 krajach na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *