Bez kategoriiBlogEdukacja

Do czego służą papiery japońskie?

Washi – ręcznie czerpany, tradycyjny papier japoński jest ceniony za niezwykłą trwałość, wysoką jakość i naturalność. Uzyskiwany jest z naturalnych włókien roślinnych (łyka kozu, gampi lub krzewu mitusama) i posiada śladowe ilości chemikaliów. Trzy odmiany papieru washi zostały wpisane na listę nieśmiertelnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Papiery japońskie są niezwykle wytrzymałe i odporne na zgniatanie. Znajdują więc szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.

Papiery japońskie – materiał wykorzystywany w konserwacji i kaligrafii

Washi z uwagi na swoją trwałość, ale także przezroczystość, elastyczność oraz znakomitą adhezję znajduje zastosowanie w konserwacji dzieł sztuki, cennych obiektów książkowych, dokumentów czy listów. Ponadto papiery japońskie są wykorzystywane do pisania ręcznego, druku na drewnie, litografii i akwaforty.

Washi w modelarstwie i rzemiośle artystycznym

Papiery japońskie znajdują szerokie zastosowanie w modelarstwie. Pokrywa się nimi skrzydła, stateczniki i kadłuby. Mają również nieograniczone możliwości wykorzystania w origami, do tworzenia ozdobnych artykułów podarunkowych i opakowań, jak również papierowych lalek czy kwiatów. Są idealne do decoupage, scrapbooking. Washi jest używany do produkcji lampionów, wachlarzy czy parawanów. Ponadto znajduje zastosowanie w reprodukcji fotografii oraz wydrukach artystycznych.

Papier japoński w elektronice

Stosuje się go w celach izolacyjnych, łącznie z izolacjami o wysokiej sile jonowej. Służy więc do produkcji elementów membran głośników.

Papiery japońskie warto kupić tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *