Bez kategoriiBlogEdukacja

Modelarstwo – pasja i nauka!

Modelarstwo to jedna z najstarszych form wiernego odwzorowania rzeczywistości w postaci zbudowanej przez człowieka konstrukcji, w odpowiednio pomniejszonej skali. Dzisiaj kojarzone jest z replikami samolotów, pojazdów, statków czy figurek, ale modelarstwo to dużo więcej.

Wszelkiego rodzaju makiety, atrapy, kopie, pomniejszone modele budynków, przedmiotów, ludzi czy zwierząt są w rzeczywistości produktami modelarskimi. Kiedyś modele wykorzystywane były przy projektowaniu jeszcze nieistniejących konstrukcji wielkogabarytowych. Dzisiaj modelowanie z reguły odwzorowuje przedmioty już istniejące. A cała zabawa modelarska polega na tym, aby zbudowany model był jak najwierniejszą kopią oryginału.

Tworzenie repliki modelarskiej jest niezwykle czasochłonnym zajęciem, które wymaga ogromnej cierpliwości i precyzji. Zastanawiające może być, dlaczego ktokolwiek decyduje się spędzać w ten sposób wolny czas. Jednak odpowiedź jest banalnie prosta.

Naturalna potrzeba tworzenia

Człowiek ma naturalną potrzebę tworzenia. Niestety współczesne życie w dużej mierze przebiega w sposób bardzo abstrakcyjny. Dominacja przestrzeni wirtualnej nad rzeczywistością pozbawia nas możliwości tworzenia czegoś namacalnego.

Modelarstwo doskonale zaspokaja tę naturalną potrzebę tworzenia czegoś rzeczywistego, co jest dodatkowo odwzorowaniem autentycznych przedmiotów, które istnieją lub istniały naprawdę.

Poznawanie historii

Każdy sklep dla modelarzy posiada bogatą ofertę pojazdów, samolotów i okrętów o znaczeniu historycznym, które odegrały ważną rolę w dziejach ludzkości. Dzięki temu tworząc określony model, zagłębiamy się w jakiś temat, w jakąś historię, której dany model był nieodłączną częścią.

W przypadku militarnych pojazdów będzie to zagadnienie wojny. Dzięki danej replice możemy poznać nie tylko historię produkcji pojazdu czy samolotu, ale także jego udział w działaniach wojennych – a w ten sposób poznajemy historię samej wojny.

Sklejając model którejś z karaweli Kolumba, możemy poznać historię odkryć geograficznych i tego, z czym musieli zmierzyć się ówcześni żeglarze. Koleją rzeczy uczymy się przy tym wiele na temat żeglugi i budowy statków.

Pasja tworzenia

Dla prawdziwych pasjonatów modelarstwa znajomość historii danej rzeczy jest czymś niezbędnym w procesie konstruowania modelu. Dzięki temu modelarz wczuwa się całym sobą w budowę repliki, zostawiając w niej coś z siebie, oczywiście przy zachowaniu wiernego odwzorowania elementów i detali.

Modelarstwo to jedna z nielicznych pasji, która pozwala na realizowanie głębokiej wewnętrznej potrzeby tworzenia i zdobywanie nowej wiedzy. W dodatku może to robić każdy, bez posiadania jakichś specjalnych zdolności ani wielkich zasobów finansowych. Wystarczy jedynie cierpliwość i trochę czasu.

Dodaj komentarz