Bez kategoriiBlog

Klocki konstrukcyjne zabawką wielu pokoleń

Dla dziecka zabawa jest przyjemnością, formą codziennej rozrywki. Dostarcza mu więc radości, ale też wiedzy. Poprzez zabawę dziecko poznaje bowiem otaczający je świat. I właśnie dlatego warto sięgać po takie zabawki, które mu w tym pomogą. A za takie uważane są zabawki edukacyjne, w szczególności klocki konstrukcyjne. Dostosowane do wieku są przeznaczone tak dla najmłodszych, jak i już starszych dzieci.

Zabawka edukacyjna

Im bardziej inspirująca jest zabawka, tym cenniejsza dla rozwoju dziecka. I takie też są klocki konstrukcyjne, których edukacyjny charakter potwierdzono wieloma badaniami. Aktywizujące, pobudzające wyobraźnię, skłaniające do kreatywności, kształtujące logiczne myślenie okazują się być najlepszym sposobem dla dziecka – w każdym wieku – do poznawania otaczającego go świata.

Nauka poprzez zabawę

Historia klocków konstrukcyjnych jako zabawki sięga XVIII wieku, kiedy to wraz z upowszechnieniem się idei oświeceniowych zmienił się pogląd na naukę. Ogromną rolę zaczęła w niej odgrywać zabawa, początkowo postrzegana przez pryzmat literatury, później rodzaju aktywności. W procesie kształcenia coraz większą rolę zaczęło odgrywać motywowanie dziecka do samodzielnego działania – poszukiwania odpowiedzi czy rozwiązywania problemów.

Pomysł na klocki

Pierwsze klocki były drewniane i o stosunkowo prostej, bo geometrycznej budowie. Trudno nazwać je konstrukcyjnymi, choć pozwalały na odtwarzanie nieskomplikowanych obiektów. W tym czasie służyły głównie nauce liter i cyfr, ponieważ miały na bokach wyrysowane oznaczenia. Pierwsze konstrukcyjne klocki pojawiły się w XIX wieku i posiadały już formę pozwalającą na łączenie – z czasem zyskały też nowe kształty i więcej kolorów. Okazały się one idealną zabawką dla dzieci starszych, toteż przetrwały do czasów współczesnych, zyskując już bardzo rozbudowaną formę.

Konstrukcyjna zabawa

Obecnie klocki konstrukcyjne to całe zestawy pozwalające na budowanie nawet bardzo skomplikowanych obiektów czy maszyn o dużych rozmiarach. Nadal istnieją klocki o prostej, geometrycznej budowie, które przeznaczone są dla małych dzieci, dopiero uczących się rozpoznawać kształty i kolory. Konstrukcyjne natomiast stały się zabawką, która mocno angażuje dzieci, a czasem też rodziców.

Klocki są nie tylko ponadczasowe – bawiły się nimi dzieci tak wielu pokoleń, ale też uniwersalne – bawią się nimi tak chłopcy, jak i dziewczynki, samodzielnie lub w gronie rówieśników, czasem też z rodzicami, którzy w ten sposób mają okazję spędzić czas ze swoimi dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *