Bez kategorii

Podkolanówki, pończochy, czy rajstopy uciskowe. Co wybrać, gdy doskwierają nam żylaki?

Żylaki to schorzenie kończyn dolnych, na które najczęściej cierpią kobiety. Wpływ na niewydolność żylną mają geny (jeśli zarówno matka, jak i ojciec mieli żylaki, prawdopodobieństwo, że my je też będziemy mieć, wynosi nawet do 90 proc), ale także m.in. siedząca lub stojąca praca, otyłość czy ciąża, a także zła dieta, w której stosujemy bardzo dużo soli i brak ruchu.

Gdy żylaki przybierają zaawansowaną postać, niezbędne jest leczenie, w tym też chirurgiczne. Jeśli jednak wiemy, że mamy predyspozycje do tego, aby na naszych nogach pojawiły się efekty niewydolności żylnej lub mamy świadomość, że zawód, który uprawiamy, sprzyja tego typu schorzeniom, możemy zastosować profilaktykę.

Jaką bieliznę uciskową mamy dostępną na rynku?

Jedną z form zapobiegania żylakom może być bielizna uciskowa na nogi. Na rynku tego typu element garderoby dostępny jest zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Jeśli chodzi o rodzaj, to mamy do wyboru:

  • podkolanówki uciskowe;
  • pończochy uciskowe;
  • rajstopy uciskowe.

Bielizna uciskowa dla naszych nóg dzieli się także na klasy kompresji. Według francuskiej szkoły opartej o standard ASQUAL wyróżniamy cztery klasy ucisku:

  • pierwsza (10-15 mmHg) – bielizna uciskowa tej klasy jest polecana profilaktycznie osobom, które doświadczają ciągłego uczucia skurczów i ciężkości nóg;
  • druga (15-20 mmHg) – tę klasę ucisku bielizny medycznej zaleca się profilaktycznie kobietom w ciąży, gdy odczuwamy skurcze, ciężkość nóg oraz przy pierwszych objawach niewydolności.
  • trzecia (20-36 mmHg) – ta klasa polecana jest chorym z dużymi żylakami, którzy mają nadmierne obrzęki nóg oraz osobą po operacji żylaków.
  • czwarta (>36 mmHg) – tę klasę bielizny uciskowej zaleca się pacjentom z wyraźną niewydolnością żylną, osobą z obrzękami limfatycznymi oraz tym, którzy mają zagojone owrzodzenia.

Na rynku jest dostępna jeszcze jedna klasa blizny uciskowej w standardzie niemieckiej kompresji RAL. Charakteryzuje się ona stopniem nacisku >49 mmHg. Tę klasę stosuje się bardzo rzadko i zwykle bielizna o tym stopniu ucisku produkowana jest na indywidualne zamówienie pacjenta. Taką klasę kompresji zaleca się osobom z ciężkim zespołem zakrzepowym oraz nieodwracalnymi obrzękami limfatycznymi.

Jak wybrać odpowiednią bieliznę uciskową?

Jak więc wybrać właściwy rodzaj bielizny uciskowej dla naszych nóg, tak, aby była ona komfortowa w noszeniu oraz spełniała swoje właściwości lecznicze?

Najlepiej skonsultować się z lekarzem. On najlepiej wie, jaką w takim przypadku podjąć decyzję. Bo o ile najbardziej wygodne wydają się podkolanówki uciskowe https://venoflex.pl/podkolanowki-uciskowe-damskie/, to jednak nie sprawdzą się one w sytuacji, gdy żylaki i opuchlizna nóg występuje powyżej kolana. W takim wypadku lepiej wybrać pończochy https://venoflex.pl/ponczochy-uciskowe-damskie/ lub rajstopy uciskowe https://venoflex.pl/rajstopy-przeciwzylakowe-damskie/ . Lekarz także określa także klasę kompresji.

Bieliznę uciskową należy zakładać rano, nim pojawi się obrzęk nóg. Ściągamy ja dopiero przed pójściem spać. Ważne jest też, aby podkolanówki, pończochy lub rajstopy założyć prawidłowo. Na nodze nie mogą pojawić się żadne fałdy, ponieważ może nastąpić zbyt duży ucisk, co spowolni przepływ krwi.

Gdy już decydujemy się na noszenie bielizny uciskowej, to w zasadzie powinna ona być już do końca życia elementem naszej garderoby, bo choć choroba może nieco ustąpić, to zagrożenie zaostrzeniem wystąpienia objawów pozostaje.

Jaki „termin ważności” ma bielizna uciskowa?

Bieliznę uciskową powinno wymieniać się nie rzadziej niż co pół roku, czasem nawet już po trzech miesiącach. Dlaczego? Bo z czasem traci ona swoje właściwości, co sprawia, że nie przekazuje układowi żylnemu takiego stopnia kompresji, jaki powinien.

Dobrze dobrana nowa podkolanówka, pończocha, czy rajstopy uciskowe są wygodne, łatwo się  zakładają i zdejmują, a ich nacisk w 100 proc. odpowiada naszemu zapotrzebowaniu. Nowe podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe możesz kupić w sklepie Venoflex. https://venoflex.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *