Bez kategorii

Jak uniknąć efektu JO-JO?

Każdy, kto chociaż raz się odchudzał, wie, że redukcja wagi to tylko połowa sukcesu. Utrzymanie osiągniętej wagi i konsekwentne stosowanie nowych zasad odżywiania to druga część drogi, zapewne ta trudniejsza.

Co to jest efekt JO-JO?

Szybkie, cykliczne odzyskiwanie utraconych kilogramów, zazwyczaj w jeszcze większej ilości, to zmora wszystkich osób znajdujących się na diecie. Na szczęście wystarczy zastosować kilka zasad, aby odpowiednia dieta pomogła tego uniknąć.

Co robić, aby uniknąć efektu JO-JO?

  1. Nie należy za szybko wracać do dawnych nawyków i zwiększać kaloryczności posiłków. Można to robić stopniowo i powoli, zachowując nowo wykształcone zasady zdrowego odżywiania.
  2. Bardzo ważna jest codzienna porcja sportu: aktywne mięśnie zużywają więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Najlepiej jest wybrać dyscyplinę, która sprawia dużo przyjemności, co gwarantuje regularne treningi.
  3. Należy jeść mniej a częściej, 4-5 posiłków dziennie co 3 godziny, by nie dopuścić do nagłych ataków głodu. Ostatni posiłek konsumować najpóźniej 2 godziny przed udaniem się na spoczynek.
  4. Od czasu do czasu dobrze jest zastosować zdrowy detoks, żeby uwolnić toksyny zalegające w tkankach i w ten sposób pomóc organizmowi w lepszym funkcjonowaniu i regeneracji.
  5. Pomoże też odpowiednia dieta, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, ograniczanie słodyczy, ale dobrze jest zaplanować od czasu do czasu słodkie momenty lub czas na fast food, by potem z przyjemnością wrócić do zdrowego menu.

Efekt JO-JO ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie ciała, ale i na psychikę danej osoby. Ma bowiem negatywny wpływ na motywację do podejmowania dalszych prób osiągnięcia optymalnej wagi. Dlatego warto stosować zasady, które ochronią przed wystąpieniem tego niechcianego zjawiska.

Dodaj komentarz