Smaczne i zdrowe płatki jaglane
Większość osób doskonale wie, czym jest kasza jaglana, ale obecnie można także kupić płatki jaglane, które również obfitują w witaminy i minerały i do tego wpływają korzystnie na nasze zdrowie oraz wygląd skóry, włosów i paznokci. Można z nich wyczarować bardzo wiele smacznych dań, zarówno w wersji na słono, jak i na słodko.
Jakie właściwości zdrowotne posiadają płatki jaglane?
Płatki jaglane produkowane są nie z kaszy jaglanej, ale z prosa. Zawarte w nich witaminy i minerały oddziałują pozytywnie na nasz układ nerwowy oraz redukują uczucie zmęczenia i problemy ze snem. Świetnie poprawiają również koncentrację. Okazuje się, że spożywanie płatków jaglanych wpływa pozytywnie na nasz układ pokarmowy – usprawniają trawienie i przeciwdziałają zaparciom. Co więcej, płatki jaglane wykazują działanie przeciwgrzybiczne i moczopędne, dlatego też warto sięgać po nie w przypadku problemów z nerkami. Panie z pewnością ucieszą się z faktu, że jedzenie płatków jaglanych sprzyja nie tylko zdrowiu, ale i urodzie. Zawarte w nich substancje przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry oraz wzmocnienia włosów i paznokci.
Co zatem znajdziemy w płatkach jaglanych? Są one bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy E, która jest antyoksydantem i przeciwdziała procesom starzenia się komórek. W płatkach nie brakuje również kwasu krzemowego, wapnia, potasu, cynku, magnezu, żelaza i fosforu.
Płatki jaglane w kuchni
Płatki jaglane to idealna opcja na szybkie i pożywne śniadanie czy kolację. Takie ciepłe, sycące, lekkie i pyszne danie doda energii i ustrzeże przed podjadaniem miedzy posiłkami. Idealnie sprawdzą się z mlekiem, jogurtem czy ulubionymi owocami, chociaż to tylko jedne z wielu propozycji na smaczny posiłek. Płatki jaglane stanowią także świetną alternatywę dla kanapek i niekoniecznie zdrowych płatków śniadaniowych z marketu. Ogromną popularnością cieszą się tak zwane jaglanki, które można przygotować w wielu wersjach smakowych.
Przykładowy przepis
-
Pożywna jaglanka z owocami
Składniki: pół szklanki płatków jaglanych, dwie szklanki mleka krowiego lub roślinnego, ulubione owoce (truskawki, maliny czy banany), syrop klonowy lub miód, płatki migdałowe.
Przygotowanie: wrzucamy do garnka płatki i zalewamy je mlekiem, po czym mieszamy i zagotowujemy całość. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy płatki przez około dwanaście minut. W razie potrzeby można zwiększyć ilość mleka. W przypadku niesłodzonego mleka dodajemy słodzidło do smaku. Na koniec wlewamy jaglankę do miseczki i podajemy ze świeżymi owocami i płatkami migdałowymi.