Skuteczność testów owulacyjnych. Dlaczego warto je robić?
Test owulacyjny okazuje się być bardzo przydatny do określenia przybliżonego czasu największej płodności u kobiety. Chodzi tutaj o okres, kiedy to istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Czy rzeczywiście warto sięgnąć po test na płodność? Jaka jest jego skuteczność?
Test owulacyjny – jak to działa i kiedy należy go wykonać?
Za pomocą testu na płodność możliwe jest wykrycie stężenia hormonu luteinizującego w moczu, który wytwarzany jest w większej ilości przez przysadkę mózgową na kilkadziesiąt godzin przed jajeczkowaniem. To właśnie hormon LH odpowiedzialny jest za pęknięcie pęcherzyka Graafa. Dzięki temu można orientacyjnie ustalić moment największej płodności u kobiet z jednodniowym czy nawet dwudniowym wyprzedzeniem. Jeśli kobieta ma regularne cykle (28 dni), to zwykle owulacja przypada na czternasty dzień cyklu. W związku z tym zaleca się wykonać test na płodność dwa lub trzy dni wcześniej, czyli około jedenastego dnia cyklu.
Jak wykonać test na płodność?
Do każdego opakowania z testem owulacyjnym dołączona jest instrukcja opisująca całą procedurę krok po kroku, dzięki czemu każda kobieta poradzi sobie z jego wykonaniem. Potrzebny będzie dodatkowo sterylny pojemnik na mocz, który można kupić w każdej aptece. Test można przeprowadzić o dowolnej porze dnia. W przypadku testu paskowego należy zanurzyć go w próbce moczu. Zaleca się ograniczenie spożywania płynów, jeśli planujemy przeprowadzić test owulacyjny. Pojawienie się dwóch pasków na geście świadczy o obecności lutropiny w moczu.
Skuteczność i cena testu owulacyjnego
Testy owulacyjne z pewnością są godne polecenia w przypadku osób starających się o dziecko, gdyż są bardzo pomocne w wyznaczeniu dnia jajeczkowania. Są one też stosunkowo tanie, gdyż za zestaw pięciu testów paskowych zapłacimy kilkanaście złotych, a za pięć sztuk testów strumieniowych poniżej 30 zł. Należy pamiętać o tym, że test na płodność jedynie zapowiada owulację, ale nie potwierdza tego, czy rzeczywiście do niej doszło. Ponadto do zwiększenia się stężenia LH może dojść kilkakrotnie podczas cyklu u kobiet borykających się z zespołem policystycznych jajników czy też stosujących niektóre leki.