Bez kategorii

Przesiewacze do różnych materiałów

Zajmowanie się wszelkiego rodzaju materiałami mającymi charakter sypki pociąga za sobą różnorakie wymogi w zakresie sprzętu. Jednym z nich jest konieczność zorganizowania sposobu sortowania materiałów na poszczególne frakcje rozmiarowe. W niektórych przypadkach dałoby się oczywiście wykonać te czynności ręcznie, jednakże taki sposób pracy sprawdzi się jedynie w przypadku dużych rozmiarów frakcji. W przypadku mniejszych nie ma to sensu, gdyż byłby to rodzaj syzyfowej pracy o mizernych efektach końcowych.

Przesiewacze na każdy rozmiar

Potrzeba jest matką wynalazku, toteż w dobie powszechnej mechanizacji przemysłu, procesów wytwórczych, jak i częściowo prac wydobywczych stworzono maszyny przeznaczone do mechanicznego sortowania sypkich produktów. Co więcej maszyny takie występują w różnorodnych odmianach, charakteryzujących się innymi sposobami przesiewania, a w związku z tym przeznaczonymi do odmiennych materiałów.

Powód takiego stanu rzeczy jest głównie jeden – różnorodność istniejących w pozyskiwaniu i obrocie materiałów sypkich jest stosunkowo duża. Sprawia to, iż nie ma możliwości rozdzielania ich na poszczególne frakcje przy wykorzystaniu jednej metody. Konsystencja i gradacja każdego z nich jest inna.

Nie tylko rozdzielanie

Oddzielanie poszczególnych frakcji to jedna z funkcji, jakie mogą wykonywać maszyny przesiewające, lecz nie jedyna. Inną jest natryskiwanie wody na przesiewany materiał. Opcję taką posiada tzw. przesiewacz na mokro. Przy jego użyciu nawet mocno pylące-sypkie materiały, które w czasie przesiewania mają tendencję do wzburzania tumanów kurzu, pod wpływem wody mogą zostań posegregowane na różnorodne frakcje bez występowania tego niepożądanego zjawiska.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku materiałów, które w czasie przesiewania mogą się rozpadać na drobniejsze kawałki, czemu towarzyszy powstawanie pyłu. Należą do nich m.in.: kamienie, żużel, ziemia, węgiel (w tym także koks), czy też wszelkiego rodzaju rudy. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w branżach wydobywczych, czy też produkcji materiałów bitumicznych.

Siła tkwi w drganiach

Nie każdy wie, jak często użytkowanymi i potrzebnymi urządzeniami są przesiewacze. Dzięki nim możliwe jest dostarczanie na rynek np. węgle w różnych gramaturach, czy też drobnego piasku. Największą grupą urządzeń tego typu są przesiewacze wibracyjne. Istotą ich działania są drgania, w jakie są wprawiane specjalne sita przesiewające, umieszczone wewnątrz urządzenia. Dzięki drganiom przesiewany materiał jest wprawiany w ruch, a jego mniejsze frakcja poprzez otwory sita opadają do niższych partii urządzenia. W taki sposób przesiewane są setki kilogramów materiału na godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *