Bez kategorii

Praca przy komputerze

Praca przy komputerze

Dzisiejsze czasy sprawiły, iż społeczeństwo jest otoczone z każdej strony nowinkami technologicznymi. Cały czas powstają nowe wynalazki, które w mniejszym, lub większym stopniu ułatwiają funkcjonowanie i wykonywanie różnych rzeczy ludziom na co dzień.

Od smartfonów, przez komputery, o inteligentne pralki również w naszym domostwie jest możliwe stworzenie swojego „małego parku nowoczesności”. Oczywiście, nie byłoby to możliwe bez nieustającej pracy informatyków, którzy spędzają wiele godzin przed ekranami swoich komputerów.
Ciągłe patrzenie się w monitor może być szkodliwe, jeżeli robimy to w nadmiarze.

Głównymi zagrożeniem tutaj jest przede wszystkim siedzący tryb życia, który może powodować bóle kręgosłupa, jeśli nie jest prowadzony aktywny tryb życia. Bardzo często osoby pracujące w branży informatycznej nie mają po prostu siły na jakikolwiek wysiłek fizyczny – marzą tylko, aby wrócić do swojego zacisza domowego i odpocząć, nie patrząc się więcej na komputer.

Praca przy komputerze
Praca przy komputerze

Zmęczone oczy

Innym efektem ubocznym nieustannego przesiadywania przed sprzętem elektronicznym zmęczenie oczu, które objawia się pieczeniem i swędzeniem. Jest to związane z wysuszaniem gałki ocznej, bowiem musi się ona dostosowywać do jaśniejszego punktu (również różnej wielkości, gdy mowa o monitorach) przez długi czas, co jest główną przyczyną zmęczenia.

Można tutaj zastosować porównanie do jazdy samochodem w nocy, gdy wzrok jest wysilany praktycznie bez przerwy, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze kierowcy pasażerom, ale też innym uczestnikom ruchu drogowe.

Jak walczyć ze zmęczonymi oczami?

Długotrwałe wysilanie oczu prowadzi do dyskomfortu. Aby temu zapobiegać, należy robić sobie krótkie przerwy w patrzeniu się na ekran monitora, bowiem da to im chwilę „oddechu”.

Równie istotną sprawą jest dostosowanie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu, w którym pracujemy i jasności wyświetlania obrazu, bowiem za jasne oraz za ciemne ustawienie męczy tak samo. Warto jest dostosować natężenie światła otoczenia, aby oczy nie musiały się tak bardzo wysilać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *