Bez kategorii

Klimatyzatory kasetonowe – montaż i konserwacja

Klimatyzatory kasetonowe są najczęściej stosowane w obiektach użyteczności publicznej o dużej powierzchni użytkowej, np. hotelach, restauracjach, bankach, czy instytucjach publicznych, czyli wszędzie tam, gdzie tradycyjne klimatyzatory nie pasowałyby do wystroju wnętrza, lub nie byłyby odpowiednio efektywne. Klimatyzatory kasetonowe tak, jak tradycyjne jednostki, mogą być stosowane do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń.

Jak montowane są klimatyzatory kasetonowe?

Klimatyzatory kasetonowe montowane są w sufitach podwieszanych, dzięki czemu są niewidoczne na pierwszy rzut oka i nie psują estetyki ścian. Wybór jednostki o odpowiedniej mocy pozwala na równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu oraz cichą pracę, co jest szczególnie ważne w pokojach hotelowych, w których ze względów bezpieczeństwa okna nie otwierają się i niezbędne jest stosowanie klimatyzacji przez całą noc. Klimatyzator kasetonowy zdecydowanie lepiej się sprawdzi także w bardzo dużych pomieszczeniach, np. sklepach, czy bankach, gdzie tradycyjna jednostka naścienna nie zapewni odpowiedniej wydajności.

klimatyzator kasetonowy

Jak wybrać odpowiednią jednostkę?

Tak, jak w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów naściennych, przed montażem klimatyzatora kasetowego należy uwzględnić przede wszystkim wielkość klimatyzowanego pomieszczenia i na tej podstawie wybrać jednostkę o odpowiedniej mocy. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ klimatyzator o zbyt słabej mocy nie spełni swojej funkcji. Z kolei zakup zbyt mocnej jednostki stanowi niepotrzebny wydatek dla inwestora.

Jak często i w jaki sposób przeprowadzać konserwację klimatyzatorów kasetonowych?

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja są niezbędne w przypadku każdego rodzaju klimatyzatorów, także kasetonowych. Częstotliwość oraz zakres usług serwisowych różni się od miejsca zastosowania klimatyzatora oraz częstotliwości i sposobu użytkowania. Przeprowadzanie okresowego serwisu zainstalowanych urządzeń gwarantuje stały dopływ czystego i zdrowego powietrza do pomieszczenia, w którym się one znajdują. Odpowiedni serwis klimatyzacji obejmuje czyszczenie, odgrzybianie, przegląd techniczny komponentów klimatyzatora, a także uzupełnienie czynnika chłodzącego. Dezynfekcja jest niezwykle ważna, ponieważ wewnątrz klimatyzatora wraz z upływem czasu, wewnątrz zbiera się kurz, brud, rozwijają się pleśnie, bakterie i grzyby, które są następnie wdychane przez osoby znajdujące się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Stanowi to istotne zagrożenie dla dzieci, osób starszych, czy alergików.

Dodaj komentarz