Bez kategorii

Kiedy zrobić test menopauzalny?

Przekwitanie to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który zwykle następuje około 50. roku życia. Wiek to jednak nie jedyny czynnik, który ma wpływ na nadejście menopauzy. Znaczenie mają predyspozycje genetyczne, choroby czy nawet nałogi. Jak zatem potwierdzić menopauzę?

Test na menopauzę potwierdzi okres przekwitania

Zwykle kobiety są w stanie poznać nadejście menopauzy po charakterystycznych objawach. Jako, że przekwitanie zwiastuje zakończenie okresu prokreacji – zanika miesiączka, co sprawia, że kobieta traci możliwość zajścia w ciążę. Znakiem ostrzegawczym są nieregularne krwawienia, co można zaobserwować już około 45. roku życia. Pojawić mogą się też zimne poty, które nasilają się nocą oraz uderzenia gorąca. Symptomem może być również pogorszenie samopoczucia, drażliwość i nerwowość. Niekiedy występuje także bezsenność czy nawet stany depresyjne. Wygląd zewnętrzny także się zmienia, a mianowicie dochodzi do przybierania na wadze, wypadania włosów i łamania się paznokci.

Jeśli więc kobieta zaobserwuje powyższe zmiany w swoim ciele i psychice w wieku około 50 lat, to warto przeprowadzić test menopauzalny, który potwierdzi lub rozwieje wątpliwości, co do przekwitania. Test na menopauzę przypomina test ciążowy i służy do wykrycia podwyższonego poziomu hormonu folikulotropowego. Co ważne, już na pięć lat przed menopauzą mona odnotować spadek stężenia hormonu AMH i wzrost FSH. Podczas przekwitania zmniejsza się też produkcja estrogenów przez jajniki.

Jak wykonać test menopauzalny? 

W celu przeprowadzenia testu menopauzalnego, należy umieścić na płytce kilka kropli moczu, najlepiej z moczu pierwszego, czyli po spoczynku nocnym. Wówczas test jest najbardziej miarodajny, gdyż zawiera największe stężenie hormonu FSH. Przed wykonaniem testu zaleca się nieprzyjmowania płynów, które mogą rozcieńczyć hormon, a więc dać fałszywy wynik. W celu zwiększenia wiarygodności testu, najlepiej jest wykonać go ponownie po około dwóch tygodniach. Jeśli chodzi o skuteczność testu menopauzalnego, to prawidłowo wykonany ma 98% skuteczności w wykrywaniu podwyższonego poziomu hormonu FSH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *