Aktualności

16
wrz

Co 10 polski informatyk studiował w Rzeszowie – mocna branża IT w stolicy Podkarpacia

Stereotyp informatyka we flanelowej koszuli powoli odchodzi do lamusa. Podobnie jest w przypadku stereotypu o biednym wschodzie Polski. Stolica Podkarpacia – Rzeszów – zajmuje wysokie pozycje w rankingach dotyczących jakości życia, spada tam bezrobocie, a przede wszystkim dynamicznie rozwija się branża, która ma największy potencjał na świecie – mowa oczywiście o IT.

W Rzeszowie powstają nowe osiedla i nowoczesne inwestycje, rozwija się infrastruktura i odbywa się coraz więcej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych. Według najnowszych badań Eurostatu miasto jest liderem w Europie pod względem liczby studentów – na 1000 mieszkańców przypada 353 studentów. Zgodnie z informacjami z oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa, co dziesiąty informatyk w Polsce ukończył ukończył studia na jednej z rzeszowskich uczelni. W raporcie Komisji Europejskiej z 2014 roku badającym branżę ICT subregion rzeszowski został uznany za jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. To najlepiej świadczy o tym, że stolica Podkarpacia jest doskonałym miejscem dla biznesu związanego z nowymi technologiami.

– Rzeszów, czy szerzej, Podkarpacie, wydaje się mieć wszelkie cechy miejsca sprzyjającego rozwojowi szeroko rozumianego sektora ICT. Mamy bardzo dobre uczelnie, zarówno publiczne, jak i prywatne kształcące przyszłych informatyków oraz świetne biznesowe tradycje – tłumaczy Wiktor Cwynar, Prezes Zarządu Splentum Sp. z o.o.

Ogromny postęp branży IT w Rzeszowie zaowocował powstaniem Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej oraz Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka. Stowarzyszenie koordynuje klaster, który zrzesza już prawie 80 firm nie tylko z Podkarpacia, ale z całej ściany wschodniej. Jego zadaniami są m.in. wspólna realizacja projektów biznesowych oraz promocja regionu. W Rzeszowie cały czas powstają firmy informatyczne, które szukają nowych rąk do pracy. Dzięki temu zdolni programiści nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy na Podkarpaciu.

Między innymi dlatego obie inicjatywy organizują od kilku lat Kongres Profesjonalistów IT, który nie tylko integruje branżę, ale także pozwala się jej rozwijać. Konferencja jest skierowana do osób zarządzających, w tym prezesów firm i dyrektorów w instytucjach czy jednostkach samorządu terytorialnego, a tegoroczna, czwarta edycja odbędzie się 27 października.

Dzięki Kongresowi kadra kierownicza może poznać nowości technologiczne oraz sposoby ich implementacji w przedsiębiorstwach. Jedną z nich jest na przykład Business intelligence, czyli proces przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę, który może być wykorzystany do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Dzisiejsze podejście do biznesu opiera się na trafnej analizie biznesowej wspomaganych narzędziami informatycznymi. BI jest procesem, którego celem jest zidentyfikowanie potrzeb klienta i dopasowanie do niego oferty – mówi Paweł Bik z ZETO-Rzeszów Sp. z o.o.

Partnerem Głównym Kongresu Profesjonalistów IT jest Altkom Akademia S.A., zaś Partnerem wspomagającym itWORKS S.A.

****

Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej to organizacja zrzeszająca osoby i podmioty, które wnoszą wkład w rozwój polskiej branży informatycznej. Głównym celem klastra jest konsolidacja i współpraca przedsiębiorstw z branży ICT. Koordynatorem projektu Klaster IT jest Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Więcej informacji: www.klasterit.pl.

Patronat medialny nad Kongresem Profesjonalistów IT objęli: TVP3 Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24.pl, Outsourcing&More, OutsourcingPortal, MojeKonferencje.pl, MiejscaKonferencyjne.pl, SaleBiznesowe.pl, Mentora.pl, Scorise.com, ERP-view.pl, MagazynIT.pl, ERP24.pl, gospodarkaPodkarpacka.pl, Magazyn Programista, gielda-inwestora.pl, MojRzeszow.pl, RzeszowNaZywo.pl, eventplatforma.pl, OSnews.pl, Dziennik Internautów, IT Professional, IPMA Polska.

Patronat honorowy objął Wojewoda Podkarpacki.

Partnerem jest Filmowy.org.

Współorganizatorami są: Proferis S.C., Splentum Sp. z o.o., TOP S.A., Ideo Sp. z o.o., Exacto Sp. z o.o., itWORKS S.A., ZETO-Rzeszów Sp. z o.o., Grupa W&W Sp. z o.o., Vegacom S.A.