Artykuł

12
lut

Śledzenie w Internecie – jak wykorzystać w biznesie?

Szpiegowanie w sieci stało się tematem publicznym za sprawą 29-letniego Edwarda Snowdena. Dokumenty, które dostarczył do dziennikarzowi redakcji „The Guardian” wywołały prawdziwą lawinę komentarzy i dyskusji. Snowden, jako były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), ujawnił, jak amerykański rząd inwigiluje internautów na całym świecie. Dzisiaj wiadomo, że śledzenie nie jest wyłącznie domeną sfery politycznej. Czy i jak szpiegowanie można wykorzystać w biznesie? I co o tym, sądzi zwykły Kowalski? Zagrożenia z tym związane będą jednym z tematów poruszonych na II Kongresie Profesjonalistów IT. Wydarzenie odbędzie się już 2 października br. w Rzeszowie.

Według Snowedena, do szpiegowskiego programu PRISM zgłosili się giganci z branży IT. Wymienia się tutaj m.in. Google, Yahoo, Microsoft, Apple i Facebook. Program powstał za czasów administracji George’a W. Busha. Co prawda, amerykański sąd nakazał zmianę zapisów, aby inwigilacja obywateli USA nie odbywała się bez nakazu sądu, jednak ograniczenia nie obejmują danych z zagranicy. Dlatego w wielu urządzeniach sieciowych produkowanych w Chinach i Indiach instalowane są specjalne przekaźniki ułatwiające przechwytywanie danych. Routery, jakie sami montujemy w domach nie są odporne na ataki hackerów, nie wspominając o rządowych programach, których celem jest uzyskanie informacji. Co to w praktyce oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?

Inwigilacja w biznesie
Co zrobić z amerykańskimi produktami, takimi jak Microsoft, które są powszechnie używane przez większość przedsiębiorstw, także w Polsce? Czy mamy się czego obawiać korzystając ze Skype podczas spotkań z klientem? Takie pytania i wątpliwości towarzyszą wielu przedsiębiorcom. Czy rzeczywiście współczesny biznes jest narażony na inwigilacje i co z niej może wyniknąć? – Niemieckie firmy zaczęły stosować różne środki bezpieczeństwa, które dla wielu mogą wydawać się korporacyjną paranoją. Kiedy menedżerowie BMW lecą w interesach do innych krajów, dostają jednorazowe telefony służbowe. Z kolei Ferdinand Piëch, prezes rady nadzorczej Volkswagena, przed każdym umówionym spotkaniem wymaga od pracowników, aby sprawdzili sale konferencyjne pod kątem wykrycia urządzeń szpiegujących – wymienia Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka. Inwigilacja w biznesie oraz kontrowersje z tym związane będą tematami drugiej edycji Kongresu Profesjonalistów IT. Wydarzenie skierowane jest do kadry zarządzającej firm, instytucji oraz jednostek samorządu terytorialnego. – Spektrum podejmowanych tematów będzie niezwykle szerokie. Podyskutujemy o branży ICT z wielu perspektyw – użytkownika, klienta, przedsiębiorcy. Poruszymy takie kwestie jak: inżynieria wymagań, Cloud Computing, internet rzeczy, współpraca i komunikacja z klientami czy promocja biznesu w sieci. Wystąpienia będą odbywały się w dwóch blokach tematycznych, dzięki temu uczestnicy wybiorą prelekcje dotyczące zagadnień, które są im bliższe – zachęca Wojciech Materna. Podczas Kongresu usłyszymy prelekcje między innymi: Anny SIENKO, Dyrektor Działu Usług Integracyjnych na Europę Centralną i Środkową IBM, Michała SADOWSKIEGO, Prezesa Brand24 S.A., Macieja ZAGÓROWSKIEGO, Dyrektora Interaktywnego FEB Sp. z o. o., Pawła PODWYSOCKIEGO, Prezesa Zarządu Unify Sp. z o. o., Bogdana MICHAŁKA, Prezesa Zarządu BMM Sp. z o. o., Michała BARTYZELA, trenera i konsultanta BNS IT Sp. J., Wojciecha MURZYNA, Erdo-pracownia dobrej komunikacji,

Aby wziąć udział w Kongresie wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.